Добре дојдовте на страниците на Туристичко - информативниот водич на Прилеп, градот во кој ќе бидете срдечно пречекани од неговите гостопримливи жители. Тука ќе најдете информации за најзначајните карактеристики и знаменитости за повеќевековното потоење на Прилеп.

<<  Мај 2021  >>
 Понеделник  Вторник  Среда  Четврток  Петок  Сабота  Недела 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

algasan

СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ

САКРАЛНИ ОБЈЕКТИ

sv kiril metodij

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ почната е со градба во 1926 година. Најголемиот дел е завршен во 1936, а централната купола е завршена во 2005 година. Изградена е во кругот на малото црквиче и поради тоа е наречена Параклис. Во долниот дел на црквата во подрумот во посебни коскарници се сместени коските на паднати борци од Балканските и Првата Светска војна.