Добре дојдовте на страниците на Туристичко - информативниот водич на Прилеп, градот во кој ќе бидете срдечно пречекани од неговите гостопримливи жители. Тука ќе најдете информации за најзначајните карактеристики и знаменитости за повеќевековното потоење на Прилеп.

<<  Јули 2019  >>
 Понеделник  Вторник  Среда  Четврток  Петок  Сабота  Недела 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

algasan

МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ - ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ

МАНИФЕСТАЦИИ

mtf

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ е конституиран 1965 година на иницијатива на Здружението на драмските уметници од Република Македонија. Фестивалот го носи името на основоположникот на македонската драма - Војдан Чернодрински, драмски автор, актер и режисер. Традиционално секоја година се одржува во градот Прилеп во почетокот на месец јуни. На овој реномиран фестивал континуирано се презентираат најдобрите театарски / драмски остварувања од целокупната македонска театарска продукција, а особено се афирмира македонското драмско творештво, кое ја промовира македонската и прилепската театарска култура воопшто.   

1
2
3
4

Give your website a premium touchup with these free WordPress themes using responsive design, seo friendly designs www.bigtheme.net/wordpress