Добре дојдовте на страниците на Туристичко - информативниот водич на Прилеп, градот во кој ќе бидете срдечно пречекани од неговите гостопримливи жители. Тука ќе најдете информации за најзначајните карактеристики и знаменитости за повеќевековното потоење на Прилеп.

<<  Март 2024  >>
 Понеделник  Вторник  Среда  Четврток  Петок  Сабота  Недела 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

algasan

МЕЃУНАРОДЕН КАРНЕВАЛ - ПРОЧКА

МАНИФЕСТАЦИИ

procka ppinfo

Маскирањето на Прочка во Прилеп постои одамна. Овај традиционален обичај го одразува етно - културниот идентитет на Македонија и претставува уникатна појава на Балканот, Европа, па и во светот. Многувековното празнување на Прочка од 2001 прерасна во организирана културна манифестација „Прилепски карневал“ со меѓународен карактер, а на 21 Мај 2006 истиот стана член на Европската Федерација на Карневалски Градови FECC. Секоја година Прилеп е домаќин на над 300 гости од повеќе држави од Европа. Низ центарот на градот дефилираат над 1000 групни и поединечни маски, а за најубавите следуваат награди. Покрај дефилето на маски, настанот е збогатен со концерти, клубски забави, настапи на културно - уметнички друштва, изложби на маски, како и презентации на традиционалната македонска трпеза. Прилеп ќе биде домаќин на 32. Конвенција на FECC во 2012 година.         

линк до официјалната веб страна на меѓународниот карневал Прочка

FUN 3910
FUN 3937
FUN 3971
FUN 3992
FUN 3997
FUN 4013
FUN 4218
FUN 4363
FUN 4389
FUN 4444
FUN 4483
FUN 4600
FUN 4686
FUN 4713
FUN 4782
FUN 4843
FUN 4922
FUN 4991
IMGL3669
IMGL3693
IMGL3835
IMGL3889
IMGL3924
IMGL3975
IMGM4080
IMGM4084
IMGM4337