<<  Март 2024  >>
 Понеделник  Вторник  Среда  Четврток  Петок  Сабота  Недела 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

algasan

Дервенска Тура / Плоштад Александрија / Прилеп

derven

На Планинскиот настан Дервенска тура ќе бидат опфатени:

- Планинска 41 км. 1000м (Хард-Кор) велосипедиска тура.

***Старт 10:00 ч. (Плоштад Александрија)

- Планинска 30 км. 456m ( лесна ) велосипедска тура 

***Старт 10:00ч.(Плоштад Александрија)

- Планинско трчање

***Старт 09:00 ч. (Вештачко езеро)

- Планинарска тура

***Старт 09:00 ч.(Манастир Св.Ѓорѓија)

Турите минуваат низ живописниот предел на превојот Дервен на планината Бабуна од која има извонреден поглед кон Прилеп, неговата околина и кон планините Мукос и Селечка.

-Со топло чајче ќе бидат почестени сите учесници кај Домот Дервен (1115 м.н.в.)

-Врвот Белото (1400 м.н.в) е највисоката точка на турата.

-Планинарско гравче ќе се послужи во с.Ореовец. 

Организаторот ќе обезбеди ручек за оние учесници кој ќе се пријават најкасно до 19.05.2016 на: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. или на тел. 075 439 741

*** ВАЖНО ( ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИТЕ)

Хард-кор тура е тешка за подобро спремни велосипедисти,попатно има кал,исто и каменест дел и се турка на неколку места

- Потребно е технички исправен велосипед 

- Носењето КАЦИГА е ЗАДОЛЖИТЕЛНО...

***ЗА СИТЕ УЧЕСНИЦИ

- Учеството е бесплатно (за треил 50 ден.)

- Секој учесник на старт потпишува Потврда за учество

- Секој учествува на сопствена одговорност и сам одговара за своите постапки

- Малолетни можи да учествуваат со согласност од родител-старател.

-Велосипедска (Хард-кор) патека.
Старт 10:00 ч. Плоштад Александрија
https://www.strava.com/activities/571733815
-Велосипедска (лесна) патека.
Старт 10:00 ч. Плоштад Александрија
https://www.strava.com/activities/579983810

- ТРЕИЛ ПАТЕКА

Во склоп на Дервенската тура ќе се одржи и планинско трчање со должина од 23km, а стартот е предвиден во 08:30 часот.
-07:45-08:00 - Собирање на учесниците пред плоштад Александрија ( пред Реклами)
-08:00 - Tргнување со организиран превоз заедно со групата за планинарење ( цената на превозот ќе биде објавена накнадно во зависност од пријавените).
08:15-Пристигнување во близинана Прилепското езеро каде е стартот на трката. 
-08:30- Старт на трката. 
-11:00 - Пристигнување на првите натпреварувачи во с. Оревоец каде е финишот на трката.
-13:00- Прогласување на најдобрите
- Заеднички ручек планинарско гравче за сите учесници.

Детали за трката:

Со цел настанот да биде поинтересен трката ќе има натпреварувачки карактер.

- Учеството за планинската трка е 50 денари, а секој учесник покрај стартниот број ќе добие и диплома за учество.

- Секој учесник на старт потпишува Потврда за учество

- Секој учествува на сопствена одговорност и сам одговара за своите постапки

- Малолетни лица можи да учествуваат само со согласност од родител-старател.

-Категории Машка и Женска, ана најдобрите тројца во машка и женска конкуренција ќе им бидат доделени посебни признанија.

Контролна точка и освежителна станица ќе има една на 8 км. кај Домот Дервен (1115 м.н.в.) попатно има уште неколку чешми со чиста планинска вода.

Вкупната должина на патеката е 23 km со временски лимит од 5h. Патеката може да ја погледнете на следниот линк.

https://www.strava.com/routes/4795756

Пријавување за планинската трка најкасно до19.05.2016 тел.072/308-945 или на фб. профилот Božidar Krim Čaušoski

- ПЛАНИНАРСКА ПАТЕКА

Ман. св. Ѓорѓија с.Присад > пл. Дом Дервен > Борула > Белото > Крстец - Оревоец.

*Програма:

-07:45-08:00 - Собирање на учесниците пред плоштад Александрија ( пред Реклами)
-08:00 - Tргнување со организиран превоз ( цената на превозот ќе биде објавена накнадно во зависност од пријавените ).
08:30 - Пристигнување во ман. св. Ѓорѓија - Присад.
09:00 - Старт на маршот, прва точка пл. Дом Дервен , обезбеден чај од организаторот, втора точка над чешма Студеница, трета точка Белото, четврта точка Крстец, крај на маршот с. Оревоец каде што е обезбеден ручек од организаторот.

Пријавување за планинарската патека најкасно до 19.05.2016
тел. 075/609-821 или на фб. профилот Бојан Станимировиќ