<<  March 2024  >>
 Monday  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Saturday  Sunday 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

algasan

20 JAZZ FEST SARAJEVO

jazz fest sarajevo

На голема радост на љубителите на џезот од 2-6 ноември 2016г ќе се одржи дваестеттиот љубилеен  Сараевскиот џез фестивал, кој оваа година ни нуди фантастична програма.Во следните неколку денови ќе ви ја претставиме програмата што ја нуди фестивалот.Веруваме дека ќе предизвика голем интерес кај македонската публика...време е да се организираме и да вадиме билети.

Концертите на фестивалот ќе бидат организирани на пет различни локации.Првиот од шесте програми кои Сараево џез фестивалот ќе ги приреди во салата на Соетот на општина Сараево, ќе го одржи пијанистот  Nitai Hershkovits на 2 ноември на полноќ. Фестивалот ќе го отворат Bugge Wesseltoft's New Conception Of Jazz  со почеток во 20.00ч со настап во Босанскиот културен центар.Ќе настапат во состав :

Marthe Lea – саксофон

Oddrun Lilja Jonsdottir – гитара

Sanskriti Shrestha – табла

Siv Øyun Kjenstad – тапани

Bugge Wesseltoft – клавијатури

https://www.youtube.com/watch?v=BJe_PUDD_qI

Исто така на првиот ден од фестивалот во Босанкиот културен центар со почеток во 22.00ч ќе настапат феноменалните ROB MAZUREK Sao Paulo Underground во состав :

Rob Mazurek – корнет, електроника

Guilherme Granado – клавијатури, вокал

Mauricio Takara – удиралки, електроника

https://www.youtube.com/watch?v=VvuVJU2urFk

На вториот ден од фестивалот, 3 ноември 2016г ќе имаме можност да проследиме три трија, и тоа :

Tatran

(Позориште младих, 18.00ч)

Tamuz Dekel – гитара

Offir Benjaminov – бас

Dan Mayo – тапани

https://www.youtube.com/watch?v=3g6W946Gbko

Samuel Blaser Trio

(Позориште младих, 19.45ч)

Samuel Blaser – тромбон

Marc Ducret – електрична гитара

Peter Bruun – тапани

https://www.youtube.com/watch?v=SUbyZ-ltrgY

Taksim Trio

(Босански културен центар, 22.00ч)

Hüsnü Şenlendirici – кларинет,балабан

İsmail Tunçbilek – баглама

Aytaç Doğan – канун

https://www.youtube.com/watch?v=0kBdMF41O5o

Покрај овие три концерти на трети ноември ќе се одржат и уште три концерти плус:

Marc Ducret Solo

(Позориште младих, 19.45ч)

Inside Out (duet Stockahausen-Weber)

(Босански културен центар, 20.30ч)

Markus Stockhausen – truba

Florian Weber – klavir

https://www.youtube.com/watch?v=i1Zt6KmI260

Matija svira Arsena

(Градска вијечница, 23.45ч

Matija Dedić – klavir

https://www.youtube.com/watch?v=r8rTnYt6fAk

На 4 ноемри на сцената од Босанкиот културен центар ансамблот MASADA ќе го отвори "John Zorn's Bagatelles Marathon Sarajevo" , со првиот од дванаесетте сета, претставувајќи бројни Њујоршки музичари во премиерната европска изведба на нови композиции од John Zorn.Настапот на квартетот MASADA ќе биди светска премиера на "MASADA plays The Bagatelles". Спрема општи оценки MASADA е еден од најзначајните акустични состави во последните 25 години. Листата од 24 музичари кои што ќе настапат е повеќе од импресивна...покрај легендарниот MASADA квартет ќе настапат во разни формации : гитаристите Marc Ribot, Will Greene, Julian Lage, Dave Fiuczynski i Gyan Riley, пијанистите  John Medeski, Craig Taborn, Uri Caine i Sylvie Courvoisier, трубачот Dave Douglas, басистите Mark Helias, Trevor Dunn, Greg Cohen i Simon Hanes, тапанарите Tyshawn Sorey, Calvin Weston, Clarence Penn, Aaron Edgcomb i Joey Baron, вибрафонистот Kenny Wollesen, виолинистот Mark Feldman, челистите Erik Friedlander i Michael Nicolas i Ikue Mori.

Дванаесет ансамбли ќе го претстават проектот The Bagatelles, композиции напишани од John Zorn напишани од март до мај 2015г.

MASADA

John Zorn, саксофон

Dave Douglas, труба

Greg Cohen, бас

Joey Baron,тапани

BRIAN MARSELLA TRIO

Brian Marsella, клавир

Trevor Dunn, бас

Kenny Wollesen, тапани

JULIAN LAGE-GYAN RILEY

Julian Lage, гитара

Gyan Riley, гитара

NOVA QUARTET

John Medeski, клавир

Kenny Wollesen, вибрафон

Trevor Dunn, бас

Joey Baron, тапани

SYLVIE COURVOISIER-MARK FELDMAN

Mark Feldman, виолина

Sylvie Courvoisier, клавир

TRIGGER

Will Greene, гитара

Simon Hanes, бас

Aaron Edgcomb, тапани

CRAIG TABORN

Craig Taborn, клавир

JOHN MEDESKI TRIO

John Medeski, оргуљи

David Fiuczynski, гитара

Calvin Weston, тапани

ERIK FRIEDLANDER-JAY CAMPBELL

Erik Friedlander, виолончело

Jay Campbell, виолончело

URI CAINE TRIO

Uri Caine, клавир

Mark Helias, бас

Clarence Penn, тапани

IKUE MORI

Ikue Mori, електроника

ASMODEUS

Marc Ribot, гитара

Trevor Dunn, бас

Kenny Grohowski, тапани

John Zorn, диригент

Програмата за петти ноември е следна :

Tijana Vignjević & Belma Alić

(Градска вјечница, 15.00ч)

Tijana Vignjević – вокал

Belma Alić – виолончело

https://www.youtube.com/watch?v=2bazlN-_-1w

Miroslav Tadić & Merima Ključo

(Градска вјечница, 16.00ч)

Miroslav Tadić – гитара

Merima Ključo – хармоника

https://www.youtube.com/watch?v=KBiPfbLLCJQ

Courtois-Greaves-Nauseef

(Позориште младих, 18.00ч)

Vincent Courtois – виолончело

John Greaves – бас

Mark Nauseef – тапани

https://www.youtube.com/watch?v=SZk_SijXtQw

Eric Vloeimans’ Oliver's Cinema

(Позориште младих, 19.30ч)

Eric Vloeimans – труба

Jörg Brinkmann – виолончело

Tuur Florizoone – хармоника

https://www.youtube.com/watch?v=vPDcE4XYg14

Bojan Z & Nils Wogram

(Босански културен центар, 21.00ч)

Bojan Zulfikarpašić – клавир

Nils Wogram – тромбон

https://www.youtube.com/watch?v=bXknMwteRdM

Julien Lourau & Bojan Z

(Босански културен центар, 21.40ч)

Julien Lourau – саксофон

Bojan Zulfikarpašić – клавир

https://www.youtube.com/watch?v=_W2ex8Yd8UA

Django Bates’ humanCHain

(Босански културен центар, 22.35ч)

Claire Hugenin – вокал

Dimitri Howald – електрична гитара

Nicola Habegger – труба

Josephine Nagorsnik – тромбон

Gabriel Wenger – алт и сопран саксофон

Michael Gilsenan – тенор саксофон

Loris Knüsel – баритон саксофон

Django Bates – клавијатури, вокал

Jeremias Keller – бас

Nicolas Wolf – тапани

https://www.youtube.com/watch?v=pvmPGGyaitY

Terje Rypdal Group + Palle Mikkelborg

(Босански културен центар, 23.55ч)

Terje Rypdal – гитара

Ståle Storløkken – клавијатури

Paolo Vinaccia – тапани

Palle Mikkelborg – труба

https://www.youtube.com/watch?v=lpp7-l_S8GE

6 ноември, последниот ден од Сараевскиот џез фестивал ќе ни понуди неколку работилници со познати артисти, предавања и програма за деца .